بلومبرگ: استراتژی جدید و سخت گیرانه ترامپ
تاریخ: ۲:۴۴ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
استراتژی جدید و سخت گیرانه ترامپ در برابر توافق هسته ای ایران

ترامپ قصد دارد تا استراتژی جدید آمریکا برای مقابله با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران را معرفی کند که توافق هسته‌ای را در حال حاضر حفظ می‌کند اما از کنگره درخواست خواهد کرد که قانون نظارت بر پایبندی ایران به این توافق را سخت‌تر کند.

ترامپ قصد دارد تا استراتژی جدید آمریکا برای مقابله با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران را معرفی کند که توافق هسته‌ای را در حال حاضر حفظ می‌کند اما از کنگره درخواست خواهد کرد که قانون نظارت بر پایبندی ایران به این توافق را سخت‌تر کند.
این مقامات آمریکایی درباره این موضوع که ترامپ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید خواهد کرد یا خیر اظهار نظری نکرده‌اند.

این مقام های دولتی با بیان اینکه ترامپ از کنگره خواهد خواست تا قانون نظارت بر پایبندی ایران به توافق هسته ای را سخت تر کنند، گفتند هدف او از این استراتژی، نشان دادن جبهه ای متحد از دولت آمریکا و کنگره به کشورهای اروپایی است.
این مقامات که خواستند نامشان فاش نشود، اما نگفتند که در صورت عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای توسط ترامپ، هر ۹۰ روز یک بار باید دوباره درباره آن تصمیم گرفته شود.
ترامپ اگر تا ۶ روز دیگر پایبندی ایران به توافق هسته ای را اعلام نکند و بررسی این مسئله را به کنگره بفرستد، قانونگذاران آمریکایی ۶۰ روز فرصت خواهند داشت که درباره بازگرداندن تحریم های هسته ای علیه ایران تصمیم بگیرند.

ترامپ اخیرا در مصاحبه دیگری توافق هسته‌ای را «وحشتناک» توصیف کرده و میگوید: طی روزهای آینده درباره ایران خواهید شنید.

روز پنجشنبه گذشته ترامپ پیش از دیدار با مقامات نظامی آمریکا بار دیگر ایران را متهم به نقض روح توافق هسته‌ای کرده و مدعی شد: ما باید به گستاخی و بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران پایان دهیم، ایران روح توافق هسته‌ای را نقض کرده است، به زودی درباره ایران خواهید شنید.

از طرفی دیگر متحدان اروپایی آمریکا و نیز چین و روسیه که در توافق هسته‌ای حضور دارند با اشاره به گزارش سازمان بین‌المللی انرژی اتمی که پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرده، می‌گویند که این توافق مؤثر بوده است.

در قسمت دیگری از این گزارش ضمن اشاره به اظهارات «سارا هاکبی سندرز»، سخنگوی کاخ سفید، درباره استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران آمده است: ترامپ یک استراتژی جامع درباره چگونگی مواجهه با ایران ارائه خواهد داد و یک تیم متحد برای حمایت از این استراتژی وجود دارد.

به نقل از مقامات کاخ سفید این طرح که به طور ویژه به وسیله تیم امنیت ملی ترامپ حاضر شده از کنگره خواستار بازنگری در توافق هسته‌ای خواهد شد و یک تغییر احتمالی ممکن است این باشد که کنگره به صورت دوره‌ای تأیید کند که ایران دست‌کم به مدت یک سال از ساخت و توسعه سلاح هسته‌ای دور بوده است.

«باب کورکر»، سناتور جمهوری‌خواه ایالت تنسی که ریاست کمیته امور خارجی کنگره را بر عهده دارد، در حال کار کردن بر روی طرحی برای تغییر قانون اولیه است اما کورکر روز پنجشنبه از بحث درباره چشم‌انداز اقدامات در برابر توافق هسته‌ای خودداری کرد.

پاسخی بگذارید